Facebook Pixel

Sárkányok világa, avagy a legjobb sárkányos mesék, és amit tanítanak nekünk

Az európai kultúrkör meséiben a sárkány a gonosz erő képviselője, akivel meg kell küzdeni. A távol-keleti mesékben a sárkány viszont pozitív jelentésű, a kreativitás, a dinamizmus szimbóluma. A mai mesékben a sárkányok gyakran megszelídülnek, mégis fontos tanításokat közvetítenek a gyerekek felé. Bejegyzésünkben most ezek közül válogattunk néhányat.
Sárkányok világa, avagy a legjobb sárkányos mesék, és amit tanítanak nekünk

A hercegnő és a sárkány számos legenda, tündérmese és lovagi románc archetipikus előfeltétele. Az ilyen történetekben a hercegnőt vagy egy nemes ember lányát egy erényes hős menti meg a sárkánytól, a hercegnő pedig feleségül megy a sárkányölőhöz a mese végén. Az európai kultúrkör meséiben tehát a sárkányok gonosz erő képviselői, szerepüket a gyerekek életében szépen összefoglalja G.K. Chesterton író, aki azt mondta: „A tündérmesék nem az mondják a gyerekeknek, hogy léteznek sárkányok. A gyerekek már tudják, hogy léteznek sárkányok. A tündérmesék azt mondják a gyerekeknek, hogy a sárkányokat meg lehet ölni.” A sárkányok tehát próbatételeket jelölnek, amelyek bár félelmetese, mégis meg lehet velük küzdeni.

 

Ezzel szemben a távol-keleti mesékben a sárkány pozitív jelentésű: ezek a lények általában a világrendet őrzik. Kínában a sárkányhoz a kreativitást, a dinamizmust, a változáshoz és a

megvalósításhoz szükséges erőt kapcsolják. Mindez persze lehet félelmetes, de semmiképpen sem gonosz erő.

 

A mai mesékben a sárkányok gyakran megszelídülnek, mégis fontos tanításokat közvetítenek a gyerekek felé. Bejegyzésünkben most ezek közül válogattunk néhányat.

Így neveld a sárkányodat

 

Nagyszerű rajzfilm, amely megmutatja a sárkányok kedves és szerethető oldalát. Az Így neveld a sárkányodat című rajzfilmből gyerekek megtanulják, hogy a sárkányoknak is vannak érzéseik, és megfelelő bánásmód esetén a legjobb barátokká válhatnak. Az első film során a kétbalkezes főhős, Hablaty mindig csetlik-botlik, ezért lenézik. Egyszerűen nem lehetett az, aki az apja akarta, hogy legyen, és másképp nézett és gondolkodott, mint a falu többi lakója. Végül aztán elnyeri apja és a falusiak tetszését, amikor úgy tűnik, tudja, hogyan kell megszelídíteni a sárkányt. Apja csak az első film végén jön rá, hogy Hablaty igazi nagyszerűsége abban rejlik, aki már volt. Mindez a szülőknek is lecke arról, hogy hagyják, hogy gyermekeik a saját fényükben ragyogjanak, és ne éljenek senki árnyékában, valamint, hogy bátorítsák őket a bennük rejlő tehetség kibontakoztatására.

 

Tom és Jerry: Az elveszett sárkány

 

A gyermeked szereti a Tom és Jerry sorozatot? Akkor imádni fogja ezt a filmet! Ez a mese egy sárkánybébiről szól, aki elhidegül az anyjától, és Tomon és Jerryn múlik, hogy megmentsék a helyzetet. A filmben vannak hatalmas szövetségesek, mágia, varázslat és sárkányok.

 

Elliott, a sárkány

 

A vegyes technikával készült filmben egy számítógéppel animált sárkány valós térben élőszereplőkkel közösen szerepel. A film története a Peti sárkánya című film története alapján készült, műfaja kalandfilm és fantasyfilm. Egy sárkány történetét meséli el, aki káoszt okoz, amikor egy fiatal árvát próbál megmenteni. Elliot, a sárkány segít Pete-nek megszabadulni bántalmazó örökbefogadó szüleitől, és szabadságot kapni, ezért igazán érdemes megnézni a gyerekekkel együtt már 7 éves kortól.

Shrek

 

Nem kifejezetten sárkányos film, de a sárkány ebből sem maradhatott ki. A sztori szerint egy rózsaszín nőstény sárkány beleszeret a beszélő szamárba. A CGI animáció az egész filmben lenyűgöző, a mozi humoros, viszont van benne néhány olyan momentum, amiért 7 és 12 éves kor között szülővel ajánljuk megtekintését.

 

Sárkányszív

 

Örök klasszikus, Draco hangja ráadásul a nemrég elhunyt Sir Thomas Sean Connery. Amikor a zsarnoki Freyne királyt megölik egy paraszti lázadás során, fia, Einon elveszi a koronát, de halálosan megsebesül. Hűséges lovagja és mentora, Bowen visszamegy a kastélyba, ahol édesanyja egy sárkány odújába viszi, aki Einonnak a szíve felét adja, hogy megmentse az életét. Néhány évvel később Einon király kimutatja foga fehérjét, és rabszolgaként használja a helyi parasztokat. Bowen a sárkányt hibáztatja ezért, és hozzálát, hogy megölje az összes sárkányt, akit csak talál, de találkozik valakivel, aki mindent megváltoztat, amit valaha a sárkányokról gondolt.

 

A Sárkányszív a család szinte minden tagját szórakoztatni fogja. A gyerekbarát akció és vígjáték jelleg miatt úgy gondoljuk, hogy már megfelelő a legtöbb 6 éves és annál idősebb gyerek számára. A film a barátság, a rabszolgaság, a hatalom által előidézett korrupció témáival foglalkozik. A küzdelem az igazságért, a mások különbözőségének elfogadása és annak felismerése, hogy néha lehet a véleményünk rossz, amit érdemes megváltoztatnunk, mind olyan leckék, amelyeket a gyerekek a Sárkányszívből tanulhatnak.

Süsü, a sárkány

 

A Süsüt nem igazán kell bemutatni egy szülőnek sem, de érdemes emlékeztetni magunkat arra, hogy elővegyük gyerekkorunk kedvenc bábfilmjét akár diafilmen is, és megmutassuk a gyerekeinknek. Csukás István meséjének egyik fő mondanivalója, hogy nem minden látszat, mert hiába született valaki egyfejű sárkánynak, még lehet jószívű, gyermeklelkű is. Sőt hiába tűnik valaki tőlünk idegennek, másnak, ha befogadjunk, rájöhetünk, hogy sok bennünk a közös, legfőképpen a szeretetre való készség.  A Süsüvel ráadásul lelassulhatunk, hiszen a történet korántsem olyan gyors és akció dús, mint a mai animációs filmek.