Facebook Pixel

Nemzetközi gyerek feltalálók napja - híres kis zsenik és STEM játékok

Január 17. a gyermekfeltalálók napja! Ez a különleges nap, amelyet a világ egyik legnagyobb feltalálója, Benjamin Franklin születésnapján tartanak, a gyerekek kíváncsiságát és kreativitását ünnepli! Szeretnénk segíteni abban, hogy a gyermekfeltalálók napját felhasználva arra ösztönözd a gyermekeidet, hogy találjanak fel valami újat, ezért íme néhány tipp, ami segíthet!
Nemzetközi gyerek feltalálók napja - híres kis zsenik és STEM játékok

IGEN ! Te is feltaláló vagy! 

Mit jelent valójában feltalálni? A Merriam-Webster szerint feltalálni annyit jelent, mint „először előállítani valamit, például egy hasznos eszközt vagy eljárást a képzelet vagy a leleményes gondolkodás és kísérletezés segítségével”. Nos, ez talán ijesztően hangzik, de fontos emlékeztetni a gyerekeket arra, hogy ők (és TE!) minden nap találékony gondolkodással oldanak meg problémákat! 

 

A találmánynak nem kell összetett gépnek vagy elméletnek lennie; ide tartozik bármi, amit a saját képzeleted vagy gondolkodásod alapján hozol létre. A találmányok gyakran már létező termékek vagy ötletek finomításai, vagy kiegészítései. Tudasd a gyerekeiddel, hogy feltalálnak, amikor alkotnak egy műalkotást, vagy kitalálják valaminek egy új módját, esetleg összeraknak egy Geomag játékot. Tudasd velük, hogy ők már feltalálók! 

 

Ötletek otthoni feltalálós játékokhoz 

 

1. "Találmány doboz" 

Készítsétek elő egy dobozt, amelybe különböző használt vagy felesleges tárgyakat gyűjtötök: például gombokat, kupakokat, színes papírdarabokat, gumiszalagokat és más apróságokat. Adjátok a gyerekeknek, és hagyjátok, hogy ezekből új tárgyakat és eszközöket találjanak ki. 

 

2. "Jövő járműve" 

Kérdezd meg a gyerekeket, milyen járművet terveznének a jövőben, ami gyorsabb, környezettudatosabb vagy viccesebb lenne. Rajzoljátok le vagy építsétek meg LEGO-ból vagy kartonpapírból. 

 

3. Kísérletezzetek együtt 

Próbáljatok ki egyszerű tudományos kísérleteket, amelyekből új megoldásokat fejleszthettek. Például keverjetek össze ecetet és szódabikarbónát, hogy értelmezzétek a kémia erejét, majd gondolkodjatok el azon, hogyan használhatnátok ezt egy találmányban. De használhattok slime-ot is otthoni kísérleteitekhez. 

 

4. Mesék feltalálókról 

Olvassatok könyveket vagy nézzetek meg filmeket olyan feltalálókról, akik különleges dolgokat hoztak létre. Ez inspirálhatja a gyerekeket arra, hogy ők is kitaláljanak valami sajátot. 

 

5. "Okos játékok" tervezése 

Kérdezd meg a gyerekeket, milyen játékot találnának ki, amit szívesen játszanának. Rajzoljátok le a tervet, és ha lehet, készítsétek is el otthoni eszközökből. 

Egy ötlet: Készítsetek projektort okostelefonból! Mindössze egy cipősdoboz és nagyító lencse kell hozzá. Ha a gyerekek már elsajátították az alapkoncepciót, bátorítsuk őket, hogy fejlettebb változatot készítsenek további funkciókkal, például zoomolással, távirányítóval stb. 

 

Hogyan támogassuk a gyerekek kreativitását? 

A legfontosabb, hogy bátorítsuk a gyerekeket arra, hogy merjenek kísérletezni és hibázni. Adjunk nekik szabad teret és időt, hogy kibontakoztassák ötleteiket. Ne kritizáljuk a terveiket, hanem inkább tegyük fel támogató kérdéseket, amelyek segítik őket a gondolkodásban. 

 

Inspirálódjunk feltaláló gyermekek történetéből 

  • A Braille-írás egy olyan emelt pontokból álló rendszer, amely lehetővé teszi a látássérültek számára, hogy ujjaikkal olvassanak. Ezt az úttörő rendszert egy tinédzser, Louis Braille találta ki. Találmányi ötlet: Hozzunk létre egy új módszert, amely segít a fizikai kihívásokkal küzdőknek jobban kommunikálni másokkal. 
  •  
  • Amikor Kylie Simonds a rákkezelését kapta, a nagy infúzió, amelyet magával kellett cipelnie, csak még egy frusztrációt okozott neki. A probléma megoldására kitalált egy infúziós hátizsákot, hogy a jövő gyermekei számára is jobbá tegye a kezelést. Találmányi ötlet: Tervezz egy olyan innovatív terméket, amely megkönnyíti a bármilyen orvosi kezelésen áteső gyerekek dolgát. 

 

A gyermekfeltalálók napja remek alkalom arra, hogy a családok közösen alkossanak és tanuljanak egymástól. Akár egy egyszerű találmány vagy egy nagyobb projekt, minden ötlet értékes, hiszen hozzájárul a gyerekek önbizalmának és kreativitásának fejlesztéséhez.