Január a fejtörő játékok hónapja, avagy a legjobb rejtvények és fejtörők gyerekeknek
Miért fontosak a fejtörő játékok?
A fejtörők és logikai játékok számos előnnyel járnak a gyerekek számára:
-
-Fejlesztik az agyműködést: Segítenek a gyerekeknek jobban megérteni a mintákat, összefüggéseket és rendszereket.
-
-Növelik az önbizalmat: Egy sikeresen megoldott rejtvény után a gyerekek magabiztosabbnak érzik magukat.
-
-Serkentik a kreativitást: A fejtörők, logikai játékok megtanítják őket arra, hogy a problémákat több szempontból közelítsék meg.
-
-Kiváló családi időtöltés: A rejtvények megoldása közös élményt teremt a család minden tagjának.
5 típusú fejtörő játék gyerekeknek
1. Klasszikus logikai rejtvények
Ezek a rejtvények logikai következtetéseket igényelnek, és remekül fejlesztik a gyerekek problémamegoldási képességét. Próbáljatok ki egyszerű Sudoku-t, labirintusokat vagy számos-mintás rejtvényeket. A Smart Games Nyúlpiknik logikai játék már az óvodás korosztály is élvezni fogja, de nagyobbaknak is jó választás. Aranyos és nem mellékesen rettentő éhes nyulak szaladgálnak a veteményeskertben - vagyis a játéktéren. A cél, hogy megtömjék a pocakjukat. A játék remekül fejleszti a memóriát, a koncentrációt, a rugalmas gondolkodást, a tervezési készséget és a problémamegoldó képességet. A BS Toys Ültessünk erdőt! logikai játék célja, hogy kiderüljön ki tudja elültetni a legtöbb fát. Ahhoz, hogy egy fát elültethessünk, a kerítéselemekből négyzeteket kell alkotnunk. Aki bezárja a négyzetet az utolsó elemmel az a játékos ültetheti el a fáját. Nagyszerű megfigyelést fejlesztő játék, mely egyben remek alkalmat nyújt ahhoz is, hogy közben beszélgessünk az erdők és a minket körülvevő természet fontosságáról is.
2. Képrejtvények
Keressétek meg a különbségeket a képek között, vagy próbáljatok ki összekeveredett képrészleteket újra összerakni. Ezek a játékok fejlesztik a megfigyelőképességet és a részletek észrevételét.
3. Szójátékok és találós kérdések
A találós kérdések vagy a szókereső rejtvények szórakoztatóak, és segítenek a gyerekeknek gazdagítani a szókincsüket. Ilyen például:
-
-"Mi az, aminek éjszaka 4 lába van, nappal pedig 2?" (Válasz: az ember – csecsemőként mászik, felnőttként jár.)
-
-„Mi jön be először a lakásba?” (Válasz: a kulcs)
4. Társasjátékok logikai csavarral
Számos társasjáték kapható, amelyben a logikai gondolkodásé a főszerep. Ilyen például a klasszikus Bingo, a Catan, A misztikus erdő rejtélye logikai szabadulós játék.
5. DIY fejtörők
Ha igazán kreatívak szeretnétek lenni, készítsetek saját fejtörőket! Rajzoljatok labirintust, írjatok találós kérdéseket, vagy találjatok ki egyszerű logikai feladatokat.
Praktikus tippek a fejtörő játékokhoz
-
-Válassz a gyermek korához és érdeklődéséhez illő feladatokat.
-
-Ne siettessétek a megoldást. Hagyj időt arra, hogy a gyerek egyedül gondolkodjon.
-
-Bátorítsd és dicsérd meg az erőfeszítést, még akkor is, ha nem sikerül a megfejtés.
-
-Tedd szórakoztatóvá a játékot. Akár pontokat is gyűjthettek a megoldott feladatokért, amelyeket később kisebb jutalmakra válthatnak be.
A fejtörők játszva tanítják a gyerekeket, és egyben kiváló időtöltést nyújtanak a család számára. Januárban, amikor a kinti programok korlátozottabbak, használjuk ki az alkalmat arra, hogy közösen játszva és gondolkodva töltődjünk fel!
Megjegyzés