Back to school stressz: 8 stresszoldó tevékenység gyerekeknek

Amikor a stresszre gondolunk, hajlamosak vagyunk úgy tekinteni rá, mint egy csak felnőttekre jellemző állapotra. Bár tudatában lehetünk annak, hogy bizonyos események, például az iskolakezdés, iskolai bemutatók, tesztek, előadások és sportesemények szorongást és aggodalmat okozhatnak gyermekeinkben, feltételezzük, hogy ezek az érzések elszigeteltek és rövid életűek. Valójában sok mindennel zsonglőrködnek ők is, akárcsak mi, például iskolai feladatokkal, iskolán kívüli tevékenységekkel, családi kötelezettségekkel és háztartási teendőkkel, miközben megfelelnek a barátaik elvárásainak is, ami nehéz lehet.
Szülőként feladatunk, hogy megtanítsuk gyermekeinknek, hogy amikor gondoskodunk fizikai, érzelmi és lelki jólétünkről, csökkentjük az olyan érzelmi problémákat, mint a stressz, a szorongás és a depresszió, valamint az általuk keltett fizikai reakciókat. Az öngondoskodás több energiával és motivációval tölt el bennünket, és így jobban kezeljük az élet elénk táruló kihívásait.
Tudatos légzés
Amikor a gyermek stresszes és szorongásos érzéseket tapasztal, a légzési mintája megváltozik. Rövid, gyors és felületes lélegzetet kezd venni, ami nem tesz mást, mint felerősíti az aggodalom érzését. A tudatos légzés – lassú légzés az orron keresztül, lélegzet visszatartása néhány másodpercig, majd lassan a szájon keresztül történő kilégzés – segít a gyermeknek a stresszen és a szorongáson kívül másra összpontosítani, és ha a légzése lelassul, idegrendszere is nyugodtabb lesz. A tudatos légzés a tökéletes eszköz, mert bárhol, bármikor használható.
A buborékfújási technika az egyik legjobb tudatos légzéstechnika egészen kisgyermekek számára, mivel lehetővé teszi számukra, hogy játékon keresztül tanuljanak. Ahhoz, hogy működjön, adjunk nekik egy kis buboréktartályt, hogy gyakorolhassák a buborékfújást egy pálcával. Gyorsan megtanulják, hogy ha túl erősen vagy túl gyorsan fújnak, a buborék kipukkan, mielőtt ideje lenne formát ölteni. De ha lassan és céltudatosan fújnak, tökéletes buborékot tudnak fújni. Gyakorolják a technikát valódi buborékokkal, majd idővel próbálják meg csupán a képzeletüket használni.
Szenzoros bejelentkezések
Ha gyermekünk túlterheltnek érzi magát, kérjük meg, hogy üljön le egy csendes helyre, és használja mind az 5 érzékszervét (látás, hang, szaglás, tapintás és ízlelés). Mit lát, hall és szagol? Elsőre kicsit furának tűnhet a gyakorlat, ez teljesen rendben van! A lényeg az, hogy az őt körülvevő világtól kapott érzékszervi ingerekre koncentráljon, ahelyett, hogy az általa érzett invazív, szorongó gondolatokra figyelne. És amikor ezek a szorongást kiváltó gondolatok azzal fenyegetnek, hogy elhatalmasodnak, gyerekünk elképzelheti, ahogy ezek elszállnak, mint a lufi.
Számolás vagy szavalás
Amikor nagy aggodalmak kezdenek kialakulni, emlékeztessük, hogy számoljon vagy mondjon valamit. Ezt lehet olyan egyszerű, mint „számold 1-től 20-ig”, vagy összetett (mondd visszafelé az ábécét). Idővel megtaníthatjuk, hogy ezt csendben tegye, így láthatatlan és hordozható stratégiája lesz, hogyan nyugtassa meg elméjét és testét!
Naplózás
A naplóírást gyakran felnőttkori tevékenységnek tekintik, de minden korosztály számára hasznos lehet a naplóírás, és oldja a stresszt. Ha megtanuljuk, hogyan írjuk le papírra érzéseinket, az mindannyiunk életében nagy változást hozhat, és nagyon értékes lecke lehet az életben, ha megtanítjuk a gyerekeket, hogyan fejezzék ki magukat szabadon, és hogyan oldják meg a problémáikat az írással. Az irányított naplók egyszerű módot kínálnak arra, hogy a gyerekeket hozzászoktassák a naplóírás gondolatához, és rengeteg különböző téma és ötlet közül választhatunk. Írhatnak például hála naplót: minden nap időt szakíthatnak arra, hogy papírra jegyezzék, miért hálásak. Ezzel edzik az agyukat arra, hogy minden napjukat a boldogság és a pozitivitás érzésével kezdjenek és fejezzenek be. Ha arra biztatjuk gyermekeinket, hogy életük jóira összpontosítsanak, azzal segítjük mentális jólétüket, hogy eltereljük őket a negatív, nyomasztó gondolatoktól.
Ízlelés tesztelése
Az ízlelés tesztelése egy másik nagyszerű ötlet azok számára, akik stresszoldó tevékenységeket keresnek gyerekeknek, mivel ez segít a kicsiknek abban, hogy összhangban maradjanak érzékszerveikkel. A játékhoz csukja be a szemét, majd kérjük meg, hogy csak tapintás-, íz- és szaglásérzékét használja arra, hogy kitalálja, milyen ételeket kínálunk neki.
Készítsünk nyugtató üveggömböt
Egyszerűen elkészíthető a csillámokkal, ragasztóval és vízzel töltött tégely, gömb, és rendkívül nyugtató hatású lehet, mivel segít csökkenteni a stresszt és a szorongást. A rázás és a csillámok leülepedésének figyelése arra kényszeríti a testet, hogy összpontosítson, ami viszont lehetővé teszi a gyermek számára, hogy rendszerezze a gondolatait, és „központba helyezze” idegrendszerét. Az ötlet az, hogy amint a gömbben lévő tárgyak leesnek, úgy csökken a gyermek pulzusa és szapora légzése, lehetővé téve számára, hogy kontrollt szerezzen érzelmei felett.
A saját üveggömb elkészítéséhez keverjük össze a csillogó ragasztót forró vízzel, adjunk hozzá néhány csepp ételfestéket, és erőteljesen keverjük addig, amíg a ragasztó "olvadni" kezd, és megfelelően el nem keveredik a vízzel. Ezután adjunk hozzá további csillámokat, keverjük még egyszer erőteljesen, öntsük át a keveréket egy átlátszó edénybe, és töltsük fel vízzel az üveget (pl. befőttes), hogy teljesen tele legyen. Hagyjuk a vizet szobahőmérsékletre lehűlni, mielőtt a fedelet ragasztóval rögzítenénk, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy megfelelően záródik és nem szivárog.
Szívószál festés
A legjobb stresszoldó tevékenységek a gyerekek számára azok, amelyek arra ösztönzik, hogy a légzésükre összpontosítsanak. Amikor egy gyermek mély lélegzetet vesz, öntudatlanul visszahozza magát a nyugalom helyére. Ennek nagyszerű módja, ha remekműveket készítünk a gyerekekkel együtt szívószállal! Csak annyit kell tennünk, hogy felvizezett akvarellfestéket kenjünk egy darab papírra, majd kérjük meg gyerekünket, hogy szívószálon keresztül levegőt fújva terítse el a festéket. Egyszerű, szórakoztató és hatékony mód a gyerekek stresszoldására.
Színezés
Valószínűleg észrevettük, hogy a könyvesboltokban mindenhol felbukkannak felnőtt színezők stresszoldásra és kikapcsolódásra, de sokan elfelejtjük, hogy a színezés az idősebb gyerekek számára is nagyszerű stresszcsökkentő tevékenység lehet. Ha gyermekeink már túl vannak az óvodáskoron, hajlamosak vagyunk eltenni a kifestőkönyveket, de rengeteg nagyszerű színező könyvet terveztek nagyobbaknak is, hogy segítsenek kikapcsolódni és leküzdeni a stresszt!
Megjegyzés